A szájlégzés hatásainak a megértéséhez fontos átlátnunk, hogy a légzés elengedhetetlen az élethez, és az, hogy hogyan lélegzel, nagyban befolyásolhatja az egészségedet. Akár az orron, akár szájon keresztül lélegzünk, mégsem gondolunk bele, hogy melyik a jobb. A szájlégzés ártalmatlannak tűnhet, de ha krónikussá válik, negatív hatással lesz a légzésünkre, ami rontja a közérzetünket.
A cikkben az orrlégzés kontra szájlégzés kérdéskörét járjuk körbe, többek között azt, hogy miért fontos az orrlégzés az egészség szempontjából. Milyen mellékhatásai vannak a szájlégzésnek, miért fordul elő, és hogyan lehet változtatni? Olyan légzéstechnikákról is szó lesz, amelyek segíthetnek az orrlégzés előtérbe helyezésében.
Miért fontos az orrlégzés az egészségünk szempontjából?
Orrunk számos olyan létfontosságú egészségügyi funkciót lát el, amelyet a száj nem képes ellátni. Amikor az orron keresztül lélegzünk, kiszűrjük a levegőből a port, az allergéneket és a szennyező anyagokat, ami megakadályozza a tüdő irritációját és a fertőzéseket. A szájlégzéssel ellentétben az orrlégzés nedvesíti és felmelegíti a levegőt, így megvédi a torkunkat és a tüdőnket a kiszáradástól és a gyulladástól.
A szájlégzés hatásait megelőzve a légutaink védelme mellett az orrlégzés az optimális tüdőműködéshez és a magasabb oxigénfelvételhez is elengedhetetlen. Elősegíti a légáramlási ellenállást, ami segít a rekeszizomnak jobban kitágulni, ezáltal növelve az oxigénfelvételt. Javítja a testtartást is, és lehetővé teszi, hogy mélyebb lélegzetvételeket vegyünk. Az orrban lévő orrmelléküregek nitrogén-oxidot termelnek, amelyről úgy gondolják, hogy a tüdőt látja el. A nitrogén-oxid az erek ellazulásának és tágulásának elősegítésével növeli az oxigénfelvételt. Emellett hozzájárul az immunrendszer légúti fertőzések elleni védekezéséhez, és elősegíti a tüdő regenerálódását a károsodások után.
A szájlégzés hatásai életünkre
A szájlégzés hatásai több szempontból is károsak lehetnek az egészségünkre:
A szájlégzés torokfájást, rossz leheletet, köhögéshez vezető torokirritációt, valamint a torok, az orr, a fülek és a légutak fertőzéseit okozhatja.
A szájlégzéssel együtt gyakori a szájszárazság, ami csökkenti a nyáltermelést, megváltoztatja a száj pH-értékét és zavarja a szájüregi mikrobiomot. Ez növeli a fogfájás, a fogszuvasodás, az ínybetegségek és a szájüregi fertőzések kockázatát.
A szájlégzés összefüggésbe hozható a légzéssel kapcsolatos alvászavarokkal, például az alvási apnoéval. A felszínes légzés, a horkolás és a gyakori ébredések elősegítésével megzavarhatja az alvást és csökkentheti az alvás minőségét. A rossz alvás hatással van a hangulatra, a memóriára, a koncentrációra, a tanulásra, az immunitásra, az anyagcserére és az általános egészségre.
A felszínes szájlégzés hatásai miatti alacsonyabb vér oxigénellátottság elősegítheti a szívbetegségek kialakulását és az anyagcsere-betegségek kockázatát.
Valóban megváltoztatja a szájlégzés az arcod?
Igen, a szájlégzés befolyásolhatja az arc növekedését és fejlődését azáltal, hogy megváltoztatja az állkapocs alakját és a nyelv helyzetét. Ez a légutak beszűkülésével tovább súlyosbíthatja a légzési problémákat, valamint hatással lehet az arckifejezésre, a beszédre, a megjelenésre és a fogak egészségére.
A szájlégzés hatásai a gyermekeket különösen érintik az arcfejlődés szempontjából, gyakran okozhat:
- keskeny állkapocs, görbe fogakkal
- túl- vagy alulharapás
- hosszú arc szindróma
- lapos arc és visszahúzódó áll.
- csüngő szemek és sötét karikák
- előreugró felső állkapocs és visszahúzódó alsó állkapocs
- előreugró felső ajak és inkompetens ajkak (az ajkak nehezen zárhatók össze)
- kitágult orrlyukak
A szájlégzés oka
Láthatjuk, hogy a szájlégzés hatásai az egészségre gyakorolt negatív következményekkel járhat. Komolyan elgondolkodhatunk azon, hogy miért is van egyáltalán szájlégzés? Az egyik legjobb válasz erre: a szájlégzés az orrlégzés ideiglenes helyettesítője, amikor az orr elzáródik.
Az orr eldugulhat a következő tényezők miatt:
- Allergia vagy szénanátha, amely pollenekből, ételérzékenységből, poratka vagy háziállat szőréből ered.
- Megfázás vagy influenza
- Orrmelléküreg-gyulladás vagy irritáció
- Szerkezeti problémák, beleértve az orrsövényferdülést, orrpolipokat vagy megnagyobbodott orrmandulákat (orrmandulák).
- Ha orrdugulás tüneteit érezzük, fontos, hogy megpróbáljuk kitisztítani az orrunkat, és ha ez nem sikerül, forduljunk mielőbb orvoshoz.
Gyakorlat
A legtöbb ember intenzív testmozgás közben a szájon át lélegzik. Ez normális, és általában nem ad okot aggodalomra. Tanulmányok szerint az orrlégzés edzés közben hatékonyabb lehet, mint a szájlégzés, ugyanakkor nagyobb szív- és érrendszeri terheléshez vezethet. Különböző gyakorlatokkal azonban kiküszöbölhetjük a szájlégzés hatásait.
A túlzott súlygyarapodás növeli a légzési problémák, például az alvási apnoe kockázatát, és gyakran általános légzési nehézségekkel jár. Tanulmányok kimutatták, hogy az elhízás összefügg a krónikus orrdugulással, valószínűleg a megnagyobbodott orrmandulák, a tüdő körüli nagyobb nyomás és az orrmelléküregek irritációjának nagyobb kockázata miatt.
Szájlégzés megszokásból
A szájlégzés is tudattalan szokássá válhat influenza, arcüreggyulladás vagy allergiás reakció után. A stressz, a szorongás és a rossz testtartás szintén hozzájárul az állandó szájlégzéshez, mivel elősegíti a felszínes légzést és összenyomja a légutakat. Mindezek a tényezők azt mutatják, hogy milyen könnyű elkövetni a megszokott szájlégzés hibáját, és rávilágítanak arra, hogy a légzés tudatossá tétele mindenki számára fontos.
Hogyan lehet megállítani a szájlégzést: tippek és gyakorlatok
A szájlégzés gyakran olyan szokás, amely tudatossággal és gyakorlással megváltoztatható. Íme néhány tipp és gyakorlat, amelyek segítenek a szájlégzés hatásai elkerülésében és az orrlégzés gyakorlásában a jobb egészségünk érdekében:
- Az ismert okok kezelése. Ha allergiából vagy fertőzésből eredő orrdugulása van, használjon sóoldatos orrspray-t az orrjáratok kitisztítására. Hasznos lehet, ha kiküszöböli az ismert allergiát kiváltó okokat az étrendjéből vagy a környezetéből is. Alvási apnoe vagy strukturális problémák, például orrsövényferdülés vagy megnagyobbodott adenoidok/ mandulák esetén forduljon orvosához a lehető legjobb kezelés érdekében. Fontos, hogy elkerüljük az éjszakai szájlégzést alvás közben erre az egyik legjobb megoldás a horkolásgátló sín.
- Gyakorolja a rekeszizomlégzést. Ez egy mély légzéstechnika, amely segít gyakorolni az orron keresztül történő légzést a rekeszizom megfelelő izmaival. Ezt a technikát úgy próbálhatja gyakorolni, hogy hanyatt fekszik, egyik kezét a mellkasán, a másikat pedig a hasán tartja. Lélegezzen be lassan az orrán keresztül, és érezze, ahogy a hasa megemelkedik, miközben levegővel tölti meg a tüdejét. Lélegezzen ki lassan az orrán keresztül, és érezze, ahogy a hasa lefelé süllyed, miközben kiüríti a tüdejét. Ismételje ezt naponta 10 percig, amíg az orrlégzés tudattalan szokássá nem válik.
- Sport. Fittségünk javulásával könnyebben fenntarthatjuk az orrlégzést. A testmozgás jelentősen javíthatja az orrlégzést a légzőizmok erősítésével és hatékonyságának javításával. Az aerob testmozgás és a törzsizmok erősítése fontos szempontok, amelyekre érdemes odafigyelnünk a szájlégzés hatásainak csökkentése érdekében.
- Javítsa alvási testtartást. A támogató párnák használata vagy az alvási pozíció helyes beállítása segíthet enyhíteni a szájlégzés tüneteit, különösen az alvási apnoéban vagy krónikus horkolásban szenvedők esetében. A speciális párnák, mint például a test-, térd- és nyaktámaszok, minden alvási pozícióban kezelik a testtartási problémákat. Alvási apnoe esetén a felsőtest 45 fokos szögben történő megemelése segítheti a folyadék elvezetésében a tüdőből és fokozhatja a légzést.
- Állkapocs támogatás. A vény nélkül kapható állkapocs-támasztó eszközök segíthetnek az állkapocs helytelen elhelyezkedése, például túl- vagy alulharapás okozta szájlégzésben. Fontos, hogy jó minőségű eszközöket válasszunk, mint pl. az SNight horkolásgátló, amelyek jól illeszkednek, és nem zárják el akaratlanul a légutakat. Ha súlyos légzési problémáktól szenved, elengedhetetlen, hogy konzultáljon orvosával.
Myofunkcionális terápia
A miofunkcionális terápia a szájizmok működésének javítását célzó edzésprogram, amely a nyelv tartására, a nyelésre és a légzésre helyezi a hangsúlyt. Újratréningeli és megerősíti ezeket az izmokat, elősegítve az állkapocs és a légutak megfelelő igazodását és működését. A miofunkcionális terápia javíthatja a beszédet, az alvást és a szájüregi egészséget.
Következtetés
A szájlégzés ártalmatlan szokásnak tűnhet, de súlyos következményekkel járhat. Az orrlégzés fontos a belélegzett levegő kondicionálásához és oxigénellátásához, ami hozzájárul a légzőszervek, a fogak és az általános egészség javulásához. Emellett hatással van az arc fejlődésére, a megjelenésre és az alvás minőségére is. A szájlégzést orrlégzésre cserélheti, ha tisztán tartja az orrát, gyakorolja a rekeszizomlégzést, fitten tartja magát, és korrekciós segédeszközöket használ. Ha bármilyen légzési tünete vagy aggálya van, konzultáljon orvosával, hogy megbeszéljék az egyéb kezelési lehetőségeket vagy a műtétet.